HALiME EZGi (TOPRAGIN_KIZI CiLEM iLE ,   KARISIK ÖZEL LiSTE = BiRLiKTE SARKILARDAN FAL TUTALIM KEYiFLi DiNLEMELER GÖNÜL DOSTLARINA (SEVGiLER&SAYGILAR) ... |...    |         
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
GÖNÜL DOSTLARININ BULUSTUGU ADRES RADYOCiLEM
RADYO KURUCUSU,YöNETiCiSi VE SORUMLUSU TOPRAGIN_KIZI...AiLENiZiN RADYOSU'NA HOS GELDiNiZ (SAYGILAR)
 
 

TANJI OKAN ( SAYGIYLA ANIYORUZ )


...

BioRank 468

Tanju Okan

Doğum tarihi : 27.Ağustos.1938 Ölüm tarihi : 23.Mayıs.1996
Tanju Okan kaç yaşında öldü : 58
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Tanju Okan doğum yeri : İzmir
Ölüm yeri : Urla, İzmir

Tanju Okan Biyografisi

Türk ses sanatçısı ,müzisyen ,sinema oyuncusu. Melankolik tarzı ve güçlü sesiyle,Türk pop müziğinin köşe taşlarından biri haline gelmiş olan sanatçı ,her biri hit olan, onun üzerinde albüme imza atmıştır.
Tanju Okan, 27 Ağustos 1938de İzmirin Tire ilçesinde dünyaya geldi. Babası Mehmet İlhan Okanlı, annesi Bedia Sarıalp Hanımdır. Müzik öğretmeni olan babası Urlada annesi ile evlendikten sonra tayin olduğu Tirede Tanju Okan doğmuştur. İlk müzik eğitimini çok iyi piano ve keman çalan babasından aldı. Müzik dolu mutlu aile tablosu annesi ile babasının boşanmasıyla dağıdı. İlkokula Manisa Gazi İlkokuluna başladı. Manisa ortaokulundan sonra Balıkesir l Lisesinde arkadaşlarıyla Parisin efsanevi kabaresi " Moulin Rouge " dan alan bir orkestra kurdu.

Lise ikinci sınıfta müziği okula tercih ederek öğrenim hayatını yarım bırakıp Manisaya döndü ve ismini Manisanın antik çağdaki adından alan "Magnesia Orkestrası"nı kurdu. Manolya çay bahçesi ve bunun gibi mekanlarda mızıka çalıp şarkı söyledi.

1958 yılında askere gitti. Askerliğini Ankara Orduevinde vestiyer görevlisi olarak yaptı. Türkiyenin yetiştirdiği en önemli caz müzisyenlerinden biri olan ve o sıralarda askerliğini Ankara Orduevi Orkestrasında müzisyen olarak yapan Selçuk Sun, vestiyerde kendi kendine şarkılar söyleyen Tanjunun sesinden ve yorumundan çok etkilenir ve solist olarak yetiştirmek üzere Orkestrasına davet eder. Pişme döneminden sonra Ankara Orduevi Orkestrasının solisti olan Tanju, "Guarde Che Luna "," Resta CuMme "," Whispering " Mack The Knife " , "I Want to Be Happy " , " I Only Have Eyes For You " gibi günün popüler melodilerini Orduevinin 4. katındaki salonda kendine has yorumuyla seslendirir ve hatırı sayılır bir dinleyici kitlesi oluşturur. Şöhreti kısa zamanda Orduevi sınırlarını aşıp bütün Ankaraya yayılır. Ve küçük çapta şöhret olan Okan ile ilgili ilk yazı Durul Gence, Erol Pekcan gibi önemli caz müzisyenlerinide kadrosunda barındıran Melodi Dergisinin 21 Nisan 1960 tarihli ilk sayısında yayınlanır.

2 Temmuz 1960da Ankara Büyük Sinemada Melodi Dergisinin düzenlediği konsere Orduevi Orkestrasının solisti olarak katılan genç şantör Tanju Okan, Erol Pekcan Triosu, Erol Enginer ve Arkadaşları, Deniz Harp Okulu Vokal Grup ve Orkestrasının yanı sıra iki de yabancı orkestrayla, Pampanini Orkestrası ve Happy Boysla, aynı sahneyi paylaşarak önemli bir tecrübe edinir. Konserde "Guarde Che Luna "," Resta CuMme " ve potpuri halinde " Whispering " Mack The Knife " , "I Want to Be Happy " , " I Only Have Eyes For You " , "Charleston" adlı melodileri sunan Okan seyircilerden büyük alkış alır.

Askerliğinin son üç ayında Ankara Orduevi Orkestrasının yanı sıra Orhan Sezener ile Göl Gazinosu ve Radyoda çalşan Okan, 1960da askerliğini bitirir bitirmez Sezener ile 50 lira yevmiye karşılığında profesyonel olarak çalışmaya başlar. Selçuk Sundan sonra bir diğer dev isimle, Türkiyenin en önemli caz müzisyenlerinden Sezenerle çalışmak Okanın müzikal gelişimine büyük katkı sağlar. 1961e Ankaranın en popüler şarkıcılarından biri olarak giren Okanın şöhreti İstanbula ulaşır. İstanbulda yayınlanan, yazı kurulunda Fecri Ebcioğlu, Sezen Cumhur Önal gibi önemli isimlerinde yer aldığı Popüler Melodi Dergisi 29 Kasım 1962 tarihli sayısında Manha de Carnaval, Ela Gözlerin, Till ve Angustia şarkılarıyla Ankaralıların gönlünü fetheden Tanju Okanı okuyucularına tanıtır.

Müziğe olan tutkusu nedeniyle İtalyaya giderek şan eğitimi aldı.1961de Türkiyeye döndükten sonra, Ankaraya yerleşti ve müzikle profesyonel anlamda ilgilenmeye başladı. Bir sonraki yıl, İstanbula giderek Müfit Kiper Orkestrasında solistlik yapmaya başladı. Bu orkestrayla birlikte, yurtdışında birçok konsere katıldı ve müzik çevrelerine adını duyurdu.

Sanatçıyı kitlelerle tanıştıran en önemli olaylardan biri, bu dönemde gerçekleşti.1964 yılında, dönemin büyük sanatçılarından Erol Büyükburç ve Tülay German eşliğindeki Milli Orkestrayla ,Türkiyeyi Balkan Müzik Festivalinde temsil etti. Festivalin hemen ardından 1964de, sanatçının "İbibikler Öter Ötmez Ordayım" adını taşıyan ilk 45lik plağı , "Sahibinin Sesi" adlı müzik şirketinden çıktı. 1967 yılının Mayıs ayında , manken, model Nur Erbayla hayatını birleştiren sanatçının, 8 ay gibi kısa bir zaman süren evliliğinden Tansu adını verdikleri bir oğlu oldu. İkinci evliliğini 1976 yılında Zerrin Erdoğan ile yaptı ve bu evliliği de ondört ay sürdü.

Tanju Okan, 60’lı yıllarda, Milli Orkestra eşliğinde, yeni düzenlemelerle modernize edilerek farklı bir form kazandırılmış türküler seslendirdi. Ve ilk 45liklerinde, özellikle "Kundurama Kum Doldu" plağında, bu formda kaydedilen türkülere yer verdi. İngilizce sözlü bir yabancı şarkı olan "Strangers In The Night"’ı Fikret Şeneş’in Türkçe sözleriyle seslendiren Tanju Okan, Türk pop müzik tarihinde cover version dönemini ilk başlatan müzisyen oldu. Şarkıyla aynı adı taşıyan albüm, büyük ilgi gördü.

İlk plağında "İbibikler Öter Ötmez" adlı türküyü seslendirdi. 1968de "Haydar Haydar", 1969da "Benim de Canım Var" dikkati çeken 45lik plaklarıydı. 1970te en büyük hiti "Hasret" geldi.

1971de "Bir Falcı Vardı" ve "Darla Dırlada", 1972de "Öyle Sarhoş Olsam ki", 1973te "Koy Koy Koy" ile beğeni topladı.

Nilüfer ve Modern Folk Üçlüsü ile seslendirdiği "Arkadaş Dur Bekle" çok sevildi (1973). Harika yorumladığı unutulmaya şarkılardan biri de "Kadınım"dı (1974).

"Benim Halkım" ve "Şerefe" 1975te, "Kemancı" 1977de, "Çocukluğum" 1978de sevilen şarkıları oldu.

Okanı kitlelerle tanıştıran ve zirveye oturtan, Ş.Akannaç ve Nino Varon imzalı "Hasret" adlı şarkı oldu.1970 yılında Ergin Bener ve Hümeyranın kurduğu, Yonca Plaktan çıkan albümün hit parçası olan bu şarkı, Moustaki tarafından seslendirilmiş "Le Meteque"nin Türkçe versiyonuydu.

Sanatçı, 1972de "Öyle Sarhoş Olsam ki" ve özellikle 1974te Mehmet Teoman tarafından yazılan "Kadınım" adlı unutulmaz şarkılarıyla, adını Türk pop müziği tarihine altın harflerle yazdırdı. 1975 yılında "Bütün Şarkılarım" adlı albümünü çıkardıktan sonraki yıl, 14 ay süren ikinci evliliğini Zerrin Erdoğanla yaptı.

1980 yılında, Kent müzik firmasından "Yorgunum" adlı albümünü çıkardı. Bu albümde Garo Mafyan, Melih Kibar ve Bora Ayanoğlunun büyük desteğini gördü. Sanatçının son albümü, 1995 yılında ,"İşte Tanju Okan 95" adıyla Marş Müzikten çıktı.

Sanatçı, özellikle popüler hale geldiği 60’lı ve 70li yıllarda, aldığı sinema oyunculuğu tekliflerini kabul ederek, sanatsal yeteneğinin sadece müzikle sınırlı olmadığını gösterdi. Sinemaya 1964 yılında Cüppeli Gelin filmi ile adım atan Tanju Okan, zamanla çok sayıda filmde rol aldı. "Aşkın Kanunu" , "Ah Bir Zengin Olsam" ,"Cımbız Ali" gibi beğenilen yapıtlarda rol alarak, beyaz perdedeki yeteneğini sergileme fırsatı buldu.

İçki sigara, benim tek dostum ve Öyle sarhoş olsam ki adlı şarkıları başta olmak üzere şarkılarında alkol ve uyuşturucu kültürünün yaygınlaşmasına katkıda bulundu. Alkole olan düşkünlüğüyle bilinen Tanju Okan, sağlık problemleri yaşamaya başladı. Bu nedenle, fiili sanatsal yaşamına son vererek 1995 yılında Urlaya yerleşti. Burada siroz teşhisiyle hastaneye kaldırılan sanatçı, 23 Mayıs 1996da birçok unutulmaz eserini ardında bırakarak hayata veda etti. Ölümünün ardından, onu unutmayan Urla Belediyesi, sanatçının anısına bir heykel yaptırdı ve bir çocuk parkına da ismi verildi.

45lik Plakları :
- İbibikler Öter Ötmez Oradayım
- Kundurama Kum Doldu (Sahibinin Sesi Plak)
- İki Yabancı / Sarhoş
- Kadınım (Diskotür Plak)
- Kemancı (Gönül Plak)
- Hasret / Ah Bir Zengin Olsam (Yonca Plak)
- Parkta Yatıyorum / Çocukluğum (Philips)
- Şerefe / Aşkı Bulacaksın
- Ayyaş / Var Mısın İçelim
- Yıldönümü / Deli Gibi Sevdim
- Başlık Parası / Gelme Ölüm
- Gülünce Gözlerinin içi gülüyor
 

Filmleri :
Oyuncu :
1982 - Gazap Rüzgarı (Konuk Sanatçı) (Sinema Filmi)
1976 - Ne Haber (Sinema Filmi)
1976 - Bu Nasıl Dünya (Sinema Filmi)
1975 - Tamam Mı Devam Mı (Tanju) (Sinema Filmi)
1974 - Şiribim Şiribom (Sinema Filmi)
1973 - Üç Balıkçı Kız (Sinema Filmi)
1973 - Kaynanam Kudurdu (Konuk oyuncu) (Sinema Filmi)
1971 - Kadifeden Kesesi (Konuk Oyuncu) (Sinema Filmi)
1971 - Cımbız Ali / Yırtık Niyazi (Tanju) (Sinema Filmi)
1971 - Ah Bir Zengin Olsam (Tanju) (Sinema Filmi)
1970 - Berduş Kız (Sinema Filmi)
1968 - İstanbulda Cümbüş Var (Kendisi) (Sinema Filmi)
1966 - İçimdeki Alev (Sinema Filmi)
1966 - Mahzun Gönüller (Sinema Filmi)
1966 - Fakir Bir Kız Sevdim (Şoför) (Sinema Filmi)
1966 - Aşkın Kanunu (Nuri) (Sinema Filmi)
1965 - Şekerli Misin Vay Vay (Sinema Filmi)
1965 - İnatçı Gelin (Edi) (Sinema Filmi)
1965 - Yalancının Mumu (Sinema Filmi)
1964 - Cüppeli Gelin (Sinema Filmi)
 

Müzik :
1966 - Boğaziçi Şarkısı (Sinema Filmi)
 

Müzik ekibi :
2014 - Karadayı 3. Sezon (Şarkılar) (TV Dizisi)
1977 - Erkeğim (Şarkılar) (Sinema Filmi)
1975 - Kadınım (Şarkılar) (Sinema Filmi)
1974 - Ayrı Dünyalar (Şarkılar) (Sinema Filmi)
1966 - Fakir Bir Kız Sevdim (Şarkılar) (Sinema Filmi)
1966 - Boğaziçi Şarkısı (Şarkılar) (Sinema Filmi)
1965 - İnatçı Gelin (Şarkılar) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Tanju Okan videoları

 
 
Tüm Tanju Okan videoları
 

Tanju Okan için yapılan aramalar

Tanju Okan, Tanju Okan biyografi, Tanju Okan hayatı, Tanju Okan özgeçmişi, Tanju Okan hakkında, Tanju Okan doğum yeri, Tanju Okan fotoğraf, Tanju Okan video, Tanju Okan resim, Tanju Okan kimdir?, Tanju Okan kaç yaşında?, Tanju Okan nereli, Tanju Okan memleketi